Tο Συμβούλιο της Ανωτέρας Εκκλησιαστικής Σχολής Αθηνών αποτελείται από τον Διευθυντή, με αναπληρωτή τον Υποδιευθυντή ως πρόεδρο και ως μέλη τους αποσπασμένους καθηγητές που διδάσκουν στην σχολή, έναν εκπρόσωπο των σπουδαστών και τον υπεύθυνο του οικοτροφείου, εφόσον υπάρχει και εφόσον συζητούνται θέματα οικότροφων, ή οικοτροφειακής ζωής.

Οι αρμοδιότητες του Συμβουλίου της Ανωτέρας Εκκλησιαστικής Σχολής Αθηνών είναι: 1. Όλα τα θέματα σπουδών, 2. Εφαρμογή των Προγραμμάτων διδασκαλίας, 3. Πειθαρχικά θέματα των σπουδαστών, 4. Εγγραφές, μεταγραφές σπουδαστών, 5.Φοιτητική μέριμνα σπουδαστών, 6. Διδακτέα ύλη, 7. Ασκήσεις (φροντιστηριακές, πρακτικές, τεστ, πτυχιακή εργασία), 8. Επικύρωση των αποτελεσμάτων, 9. Πρόγραμμα εξετάσεων, 10. Πρόγραμμα οικοτροφείου, 11. Διαμονή σπουδαστών στο οικοτροφείο, 12. Πρόταση στη Σχολική Εφορεία για το αριθμό εισακτέων σπουδαστών στην Σχολή, 13. Λειτουργική ζωή - Εκδρομές της Ανωτέρας Εκκλησιαστικής Σχολής Αθηνών, 14. Ανάθεση καθηκόντων διοικητικού - βοηθητικού προσωπικού, καταμερισμός αρμοδιοτήτων, ενστάσεις κατά αποφάσεων Διεύθυνσης, 15. Προτάσεις για θέματα εκπαιδευτικού προσωπικού, 16. Συνεργασία με άλλα εκπαιδευτικά ιδρύματα, 17. Γνωμοδότηση για την παράταση ή τη μείωση του διδακτικού έτους και τη συμπλήρωση του προγράμματος διδασκαλίας, 18. Όλα τα θέματα που άπτονται των σπουδών και του Οικοτροφείου και τα οποία παραπέμπει στο Συμβούλιο των Σπουδαστών, ή τα αρμόδια όργανα του ΥΠΕΠΘ.

Συμβούλιο Σχολής:

Μόνιμα Μέλη:
Γεωργίου Κοσμάς, Δρ. Θ. Διευθυντής
Παπαρίδης Ανάργυρος, Δρ. Θ. Υποδιευθυντής

Αποσπασμένα Μέλη:
π. Κουτσούρης Δημήτριος , Δρ. Θ.
Μόσχος Δημήτριος , Δρ. Θ.
Μποζίνης Κων/νος, Δρ. Θ.
Παλούδης Δημήτριος
Παπαθανασίου Αθανάσιος, Δρ. Θ.

Εκπρόσωπος Φοιτητών: Αθανάσιος Γκουγκούνης